Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Kuvada – Burri lehonë në kohën e paratëparëve tanë.

Po ku ishin turqit, sllavet e grekët në atë kohë…

Memorandumi i Greçës

Shkruan: Brilant Gashi Pasi që turqit e rinj i kishin…

Zanafilla e Rrënjëve Tona

Shkruan: Avdi Ibrahimi Neve shqiptarëve na duhet një vështrim politik…

Ne ishim aty, Meduni Labeat Ilir!

    Shkruan: Fahri Xharra  “Sot kudo bëhen gërmime për të…

Kryengritjet e viteve 1910, 1911

Shkruan: Brilant Gashi Nuk e besoj që shumë nga njerëzit,…

Poezia

  Tash po tihet veç qyqja e malit Dimo Zot…

Shën ALBANI i Mainzit.

Shkruan: Limani Riad Kush është Shën Albani i Mainzit? origjina…

Kush janë shqiptarët: Shqiptari është europian, për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, ?

Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet…

Thënje Kombëtare: Akademik Shaban Demiraj

”Hulumtimi  dhe  shpjegimi  i  elementëve  “pellasgjike”  (më saktë, para ilire),…

Thënje Kombëtare: Malte-Brun_ilirishtja

“Gjuha  e  ilirëve  të  lashtë, ose  e  shqiptarëve  të  sotëm…

Pirustët – Fisi i Prushëve Ilir

Shkruan: Fahri Xharra Vendbanimet e para në regjonin e Plevles…

Arbëria dhe Shqipëria, përse ndodhi ndryshimi?*

Shkruan:  Pirro Prifti Historia interesante dhe jo shumë e ndriçuar…

Shqiperia, pas pavaresise

  Shkruan: Brilant Gashi Akti historik i shpalljes se pavarsise…

Evropa e bashkuar dhe shqiptaret XI-

SHPALIME PËR EVROPËN E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT, PREJ GJENEZËS E…

Evropa e bashkuar dhe shqiptarët XII

SHPALIME PËR EVROPËN E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT, PREJ GJENEZËS E…

Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve: Jam Ilir!

Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar një testament…

Antika e mohuar, Kalaja e Bujanocit

Shkruan: Fahri Xharra M`u desht të lexoja nga prof. Frank…

Per liri, edhe pena eshte si nje pushk lirie

Shkruan: Brilant Gashi Kemi kaluar shume luftera , te gjithe…

Homeri, Aleksandri i Madh dhe Pirrua i Epirit flisnin Shqip

Shkruan: Ilir Cenollari Sa e vjetër është gjuha shqipe, në…

Shqiptari që krijoi shtetin e Amerikës

Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët ***** Mrekullisht ka një…

Mos më prek në kulturën time, mos ma errëso ardhmërinë: Menadat shqiptare

Shkruan: Fahri Xharra Në çdo kënd të Ilirikut janë gjetur statujëzat…

Traktati i Lausannes

Shkruan: Brilant Gashi Gjate gjithe historise sone kemi pasur mjaft…

Ilirishtje dhe greqishtja e lashte

Shkruan:Brilant Gashi Sic e dime edhe ne, iliria esht gadishulli…

E vërteta historike mbi karakterin etnik të “vorioepirotëve”

Shkruan: Arsim Spahiu(Doktor në Histori i Universitetit të Franche-Comté-së) Historianët…

PËRKATËSIA ETNIKE E EPIROTASVE

Shkruan: Ejup Ramadani Ndërmjet shkencëtarëve ekzistojnë dy mendime të kundërta…

Daorsët…Ata ishim ne !

  Daorsoi  ose Daorsoni ishte kryeqyteti i fisit Ilir  Daorsët…

Për liri, edhe pena si pushka

Drejtësia në peshojë, pa politikë dhe pa diplomaci Pushka dhe…

Heroizmi i kombit tonë në shekuj: Arianit Golemi dhe djemt e Kurveleshit (Video)

Kryengritja e djemve kurveleshas, nën komandën e Arianit  Golemit, shënoi…

Raca shqiptare më e bukura në botë

“Kafkat e shqiptarëve e tregojnë racën më superiore të Europë,…

Thimi Mitkoja njëri ndër veprimtarët e shquar të Rilindjes Kombëtare

Thimi Mitko në përpjekjet për shkrimin e shqipes, me rastin…

Homeri Fliste Shqip.!!Gjuha me te cilen u shkruan Iliada dhe Odisea.

Gjuha me te cilen u shkruan Iliada dhe Odisea Gjuha…

Italianët qëllojnë dhe rrahin shqiptarët e dëshpëruar që arritën ne Itali me anijen Vlora në 1991

Shkruan: Edrion Pepa   7 Gusht 1991. Në Durrës të…

Shtet Grekoshqiptar? Plani i Kolokotronit me Ali Farmakin për themelimin e shtetit të përbashkët me Arvanitët e Peloponezit.

Shkruan: Edrion Pepa Më 1806 Kolokotroni i ndjekur nga Turqit…

Çanakkale – gabim historik i shqiptarve !

 Shkruan: Fahri Xharra Këngëtari elbasanas Medi.Zena jep edhe një mesazh…

Kush manipulon me dëshmorët?

Shkruan: Reshat Sahitaj Të shkruash për dëshmorët është nder dhe…

Konica, rrenjet e saj

Shkruan: Brilant Gashi Ka shume dokumente te cilat vertetojn se…

Marrëveshja shekullore turko-serbe për shfarosjen e shqiptarëve

Shkruan: Fahri XHARRA Historia jonë është e gjatë. Historikisht i…

Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

  Shkruan: Ahmet Qeriqi Në mesin e personaliteteve më meritore të…

Adrian Majuru: “Bukureshti i shqiptarëve”

(Përktheu nga rumanishtja: Luan Topçiu, botoi ShB “55”, Tiranë, 2009;…

Adem Jashari adhuronte Çerçiz Topullin

Shkruan: Labinot Gjini Ka shumë kohë që figurat tona kombëtare,…

Dhimitër Pilika – pellazgollogu i madh i harruar dhe i internuar

Ju kujtohet dredhëza  e ëmbël  e cila e ka për…

Qarqet antishqiptare investojnë në përçarjen tonë ndërfetare

…Ҫfarë populli do ishim ne, po të mos synonim bashkimin…

NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET

lliret, me emrat e tyre Bardhyl, Yllka, Ylli, banoret e…

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Traktati i fshehtë i Londrës i 26 prillit të vitit 1915

(Me rastin e 100 vjetorit të Marrëveshjes së fshehtë të…

Gjuha e perëndive!

Vërtet duhet të jemi krenarë që e flasim këtë gjuhë…

Bellkameni, ku ende flitet shqip

Shkruan: Brilant Gashi Bellkameni, fshati i shumë kolonjarëve, dikur edhe…

Thënje Kombëtare: Kim Mehmeti

“Ne  si  shqiptarë nuk  duhet  të  lejojmë të  vdes  ëndrra …

Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit s’ mund të përparojë Shqipëria

Shkruan: Saimir Lolja Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit…

Servilët dhe puthadorët frikësohen ta mbështesin deklaratën kombëtare të Edi Ramës

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se Shqipëria dhe…

Zoti flet shqip!

“Gjaku shqipëtar që rrjedhë në venat tona më bëri të…

 

Shperndaje ne
Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons