Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO Në përgjithësi është…

Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë Planin original të…

REPUBLIKA E ÇAMËRISË

Mision Çamëria shtatëzaninë e mori në Kosovë, shtatëzaninë e ndjeu…

DYMIJËVJEÇARI QË IKU NA SHPËRNDAU FILLIMMIJËVJEÇARI I TRETË KËRKON NDËRGJEGJESIM PËR TU RIMBLEDHUR

Të ecet hap pas hapi, me mend në kokë! Kohë…

Letërsi Kombëtare: Idajet Jahaj “Argjendarët e metaforës”

Lexim i librit të Idajet Jahaj, “Argjendarët e metaforës”. PËRQAFIM…

PORTRETE HERONJËSH: AFRIM K. ABAZI (07.06.1963 – 19.03.1982)

AFRIM K. ABAZI (07.06.1963 – 19.03.1982)

“Biznesi kriminal-Krimi i organizuar” ku avokatët e caktuar shërbejnë si ndërlidhës-ndërmjetësues në korrupsion, shit-blerje të drejtësisë, falsifikim dokumentesh etj

“Biznesi kriminal-Krimi i organizuar” ku avokatët e caktuar shërbejnë si…

Thënje kombëtare: Shtetit i duhet mençuria, përkushtimi dhe atdhedashuria.

“Shtetit nuk i duhet, as mosha, as gjinia, dhe as…

Wenn Wahrheiten auch von wissenschaftlichen Institutionen bezweifelt werden! – (AL) KUR TË VËRTETAVE U HIDHET DYSHIM EDHE NGA INSTITUCIONET SHKENCORE!

Hallo Professor Ashrefi!. (Ein Abkommen mit Besorgnis angesichts der Täuschung…

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR – DER SONG DES MURALDREAM

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR ( Poetit, Atdhe Geci )…

Të mendojmë dhe veprojmë shqip!

/Të mendojmë dhe veprojmë shqip Të vërtetat për pushtuesin flasin…

Dielli nuk më nxeh!?

Dielli mё nuk nxeh Te gjithёve na prek jeta,na prek…

SHPËTIMI I HEBRENJVE DHE USHTARËVE ITALIANË GJATË LUFTËS II BOTËRORE

Një paraqitje në Tv RTSh2 më 30 Janar 2021 ku…

LIGJI GREK 2636/1940 NUK KA LIDHJE ME ARVANITËT VENDAS MUSLIMANË

Pjesa jugore e Shqipërisë së Poshtme thërritet nga shqiptarët me…

Mjekrra stoli per mendjen

Mjekrra Na ishte njëherë Në kohë të vjetra Për burra…

LETËR NGA PELLAZGJIA: Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë!

Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë! Ne pellazgët…

Brahim AVDYLI: AUREOLA E DRITËS APO FANTOMA E ERRËSIRËS[1]

Ndërsa të gjithë popujt e tjerë, të cilët kanë synime…

Lista e "Binomit të Shpresës"

Lista e “Binomit të Shpresës”! E kam theksuar disa herë…

Dëshirë,dhimbje urrejtje!

Dëshirë,Dhimbje,Urrejtje! (Poemë) Dal nga shtëpia Me plot gëzim, Të vrojtoj…

LETËR E HAPUR KRYEGJYQTARIT TË GJYKATËS SPECIALE PËR KOSOVËN NË HAGË, ZOTIT NIKOLA GIJU

Zotit NIKOLA GIJU, Kryetari Gjykatës Speciale etnike për Kosovën në…

Po na ndajnë edhe ata që duhej të na bashkonin…

1.Megjithëse numri i tyre është i madh, po dëgjohen rrallë…

Shqipëtare! Urime dhe gëzuar vitin e ri 2021.

Shqipetare! Urime dhe Gëzuar , të gjithë shqiptarëve , kudo…

Coka lutfi/Kosovë e Shqipëri!

Kosovë e Shqipëri E dashur Kosovë! E nderuar Shqipëri! Një…

MESAZH URIMI NIPAVE DHE MBESAVE TONA NË NDËRRIMIN E VITEVE 2020-2021

Nga Fahri Dahri Sipas Deklaratës të Përgjithshme mbi të Drejtat…

Opinion-Reagim: A jemi në realitet (a jo?) si shtet shqiptar londinez i pavarur dhe sovran?

Kufijtë detarë të Shqipërisë nuk mund t’i vendosë, zgjidhë e…

Lutfi coka/ Manipulim plot intriga

Manipulime plot intriga Qaj për ty KosovëQaj për ty Shqipëri,Për…

Shqipëtar, gezuar Krishtlindjen dhe urime viti i ri 2021

Shqipëtar, gëzuar Krishtlindjen dhe urime viti i ri 2021. Stafi…

“Një dyzinë politikanësh'”

Një“Dyzinë“politikan!? (Poemë 30 vite ,reforme apo antireformë) Në vitet nëntëdhjetë…

Popullit tim

Popullit tim O popull Shqiptar Dilni nga gjumi! Se shqipërisë…

Lutfi Coka / Dy poezi

Thirrje politikanve! O ju politikanëTë Shqipërisë mbarë,Mos shijoni supënGatuar me…

NE E DIMË KUSH JEMI: Fiset epirote, dëshmi e prejardhjes pellazgjike. (II)

  “NE E DIMË KUSH JEMI”      1.-Fiset epirote, dëshmi e…

Jam Shqiptar,të jem i lirë

Jam shqiptar e jam i lire Jam shqipar e jam…

Shqiperia ime

Shqipëria ime! O Shqipëria ime Vend i bekuar, Në shekuj…

II.- NE E DIMË KUSH JEMI!

 2.-  Një dukuri e ndryshme në pamje, por e njëjtë…

Ju këndoi politikaneve tanë

U këndoj politikanëve tanë Nami na ka dalë si popull…

Dëshmitari dardan i Manastirit të Deçanit

Arsyeja e emërtimit ”dardan” është për t´i qëndruar besnik faktit…

Për Shqiperinë

”’PER SHQIPERINE”’ Në Shqiperi u rritaNë’atë vend si drita. Ajo…

Shqipëtarë! Urime pavarësia e Shqipërise 28. Nentori i 1912-tës

Sot është ditë e shënuar në kalendarin tonë kombetarë ,…

Hipokrizia Politike!

Veprimtaria e politikanëve tanë qëndron ndryshe. Ata janë më të…

Dhimokiti – gjuha e sotme greke- Katharevousa e kishës dhe e organizatës së fshehtë fetare Filiki Eteria të Rusisë? – Para vitit 1830 nuk ka patur grekë.

Nga Saimir Lojla Më 20 tetor 1827, në jug të…

Armët e Serbisë, në sulmet terroriste islamike në Europë ( Pjesa 1) !

Islamistische Terroristen mit serbische Kalaschnikows in Europa Duke marr shkas…

JAM DHE DO TË MBETEM PËRJETËSISHT SHQIPETAR

“JAM DHE DO TË MBETEM PËRJETËSISHT SHQIPETAR” Teofil Haxhimihali (1867-1934)…

PENGU I MUZËS SË VARGJEVE

(Brahim AVDYLI, MUZAT E VARGJEVE, poezi,Botimet MESHARI, Prishtinë 2020) Autor…

Polic të Grupës së xhihadistëve të Policisë së Kosovës, edhe nëpër terr bëjnë “xhihad”!

  Duke qenë shumë i shqetësuar për viktimat e akteve…

Naim Shqipëria

Shqipëria, gjall’ ka qenë, / Shqipëria, gjall’ ka qenë, /…

Mbështetje të hapur, mbështetje të tërthortë të terrorizmit islamik dhe propagandë moderne terroriste islamike nga zërat armiqësorë të Kosovës

Ditëve të fundit, kemi pa një seri ngjarjesh që kanë…

BASHKJETESA FETARE E SHQIPTARËVE DHE ANA TJETËR E MEDALJES

     “Shqipëtar i vertetë ësht’ ay që ka mëndjen’…

DORA QË ZBULON SIMBOLIN 12 000 VJEÇAR TË BESIMIT ARBËR

Ky popull (shqipetar) (…) i vjetër sa fosilet, sa stalaktitat…

Neo-osmanizmi në Gadishullin Ballkanik, në Europë dhe në Trojet Shqipëtare!

Perandoria Osmane, e rënë që para 1912-ës, por që pas…

Letërsi Kombëtare: Shkrimtari është ndërgjegjja e kombit

Shkrimtari është ndërgjegjja e kombit (Disa fjalë për krijimtarimë e…

 

Shperndaje ne