Kategori: Letërsia Kombëtare

EPOPEJA E UÇK-së

*Poemë e marrë nga libri im poetik me titull: ”KThIMI TEK RrËNJËT” *Në shenjë kujtimi për UÇK-në si dhe ata që u flijuan për Lirinë e Dardanisë… *** Nga: Kasam ShAQIRVELA * EPOPEJA E UÇK-së kasamvela@yahoo.com Si dikur në lashtësi, edhe sot pas tri M……stoike! Drenica, Dukagjini, Juniku,…..e…………..! vende heroike! Këto vatra të luftës dhe […]

PRO-PO-EPIKA E SHKRIMTARIT SELMAN DERVISHI (Përsiatje rreth librit "Kryelegjenda Shqiptare", Prishtinë, 2023)

Botim i ri, në vigjilje të “Epopesë së UÇK-së”, që shënohet çdo vit, më 5, 6 e 7 mars, për ta nderuar luftën heroike të komandantit Adem Jashari, sakrificën e familjes Jashari dhe nderimin e dëshmorëve dhe të të rënëve për liri. PRO-PO-EPIKA E SHKRIMTARIT SELMAN DERVISHI (Përsiatje rreth librit “Kryelegjenda Shqiptare”, Prishtinë, 2023) Përvoja […]

Letërsi Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA – KONGRESIT TË ALFABETITT

Shkruan: Kasam ShAQIRVELA Në shenjë përkujtimi të njërës ndër ngjarjet madhore të kulturës sonë gjuhësore dhe jo vetëm,..të mbarë kombit shqiptar; pra “Kongres i alfabetit shqip” që u mbajt në qytetin e kulturës shqiptare..por dhe më gjerë, në qytetin e konsujve-Manastir(që tani e shënojnë si Bitola, kurse në lashtësi quhej Heraclea, ishte ilire), nga data […]

Letërsia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA – PA BUSULL…

Shkrim nga Kasam ShAQIRVELA SHQYPTARIA GJITHKAH Shqyptaria, gjithandej Trojeve te Arbnit, po kalon nji periudhë post-traumatike….si nji trup vigan pas nji ndeshjeje fatkeqe me fraktura te m’dha te cilat përpos se i shkaktojnë dhimta t’hatashme trupit, i “dhurojnë” edhe hemoragji të mbrendshme…E gjitha kjo nga agjenturat e hueja, përmes tradhtarve t’mbrendshëm shqypfolës si dhe disa […]

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci – KËNGËT E ULLIRIT PELLAZGË

KËNGËT E ULLIRIT Nuk ka Shqipëri pa origjinën pellazge pa datë të gjuhës dhe pa adresë antike origjina  jonë  është  më e hershme se shkronjat, dhe më e hershme  se librat. Zeus, asgjë  s´është  si në kohën tënde faltoret, olimpi, gjuha  dhe  gjeografia të  tëra janë shndërruar dhe zvogëluar, ulliri ëndërron, janë dhe  disa fije […]

Letërsi Kombëtare: ATDHE GECI – ILIRI NË ILIRI – Katër poezi nga “Kanuni poetik” I dhe II

ILIRI NË ILIRI – Katër poezi nga “Kanuni poetik” I dhe II   Shqipëri nëpër çdo shtëpi është gjuha e shqiptarëve është gjaku ynë i shkruar, gjuha jonë e përditshme   Shqipëri nëpër çdo shtëpi është amanet i Rilindjes amanet i gjithë të rënëve zemra kuq e zi e atdheut Shqipëri nëpër çdo shtëpi është […]

Letërsi Kombëtare: GJAKUT TË DERDHUR ÇAM BRIGJEVE TË ÇAMËRISË

NË SHENJË PËRKUJTIMI TË GJENOCIDIT TË BËRË NGA SHTETI I GREQISË, MBI ÇAMËT DHE ÇAMËRINË Sot po ju risjelli një poemë kushtuar çështjes çame të shkruar nga Kasam Shaqirvela Poemë që më gjenë sygdhirë Mëngjeseve të Kuqërremtë, n’ pritje të Agut t’Bardhë për Çamërinë RRUGËS VJETËR PËR ÇAMËRI Jam nisur rrugës së vjetër për në […]

SALI ÇEKAJ

SALI ÇEKAJ I lindur në Broliq të Pejës N’Dukagjinin e trimërisë Kush është ai zemërluani Nofka e tij “VETERANI” Sali Çekaj e dha betimin Në Ushtrinë Çlirimtare Krah për krah me Agimin Në Kosharen legjendare. Nga toka shqipe e shkuli gurin Aty më kufi s’do t’ketë Trimërisht valoi flamurin Bashkë me ushtarët e vet. Ardian […]