Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Thënje Kombëtare: Atdhe Geci

“Tre Drina rrjedhin tokës së ShqipërisëTre Drina bartin flamuj të…

EMRI I QYTETIT NGA E KA ORIGJINËN MITI I ADAMIT

Gjeja më e rëndësishme e shkencës është se nuk ka rëndësi se me sa shkencëtarë nuk ke mendim të njejtë. Në fundtëfundit fiton idea e drejtë. Shkenca nuk është demokratike, nuk ka të bejë me mendimin e përbashkët dhe as me popullaritetin. Galileu kishte të drejtë edhe pse idetë e tij nuk ishin popullore në kohën e tij.  (Neil Turok,  Pr. i Fizikës matematikore në Univ. e Kembrixhit)  Emri i Adamit i bashkon tre besimet kryesore të Euro-Azisë , i shprehur në Bibël (Bible, Genesi 1-5) dhe Kuran (Qur’an), në mitin e krijimit të Njeriut të parë në Tokë, paraardhës i racës njerëzore. Gjuhëtarët seriozë…

RECETA PA KOMB

NJË BISEDË NGA LIBRI RECETA PA KOMB Një bisedë që…

Vazhdon pseudoligj diskriminus institucional kundrejt veteranve te UCK-se.

A do të përfundojë ndonjëherë nga qeveritart deputetët e parlamentin…

KODI SHQIPTAR – BESA

Bisedë në Zoom rreth dokumentarit Kodi Shqiptar (The Albanian Code)…

Palestina pas rënijes së Perandorisë Osmane dhe rrënjet e organizatave terroriste

Me rastin e rishpërthimit të konfliktit izraelito-palestinez, Institucionet e Republikës…

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Bujanocit

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Bujanocit (26.08.1909-28.11.1978) Miftari është…

NjË PRUSH PRET NË VATRËN TIME

Për sot kam përzgjedhur, për ju, një poemë nga libri:…

PRITMË SE VIJ…

Poezi nga: Kasam Shaqirvela ** PRITMË SE VIJ Eh moj…

Publicistika e Dashamir Alliut si revoltë ndaj anomalive në shoqërinë mbarëshqiptare

Zymer Mehani Publicistika e Dashamir Alliut si revoltë ndaj anomalive…

ARB, ALB, ALP, ARBI, ALBI, ALPI, ARBA, ALBA, ALBAN, ALBANIA

EUROPË ALBANIA ose SHQIPËRIA në perëndim të Gadishullit Ilirik, shtrirë…

LIDHJA E BURRAVE SHQIPTARË

* Për nder të 143 vjetorit të njërës ndër ngjarjet…

Lutfi/coka/Heroi i kosoves Halit coka

Lutfi coka/ Halit coka Hero i dekretuar në piramidën e…

Tipet e avionëve të shteteve anëtare të NATO-s që bombarduan Jugosllavinë

Gjatë Operacionit Forcat Aleate, në konfliktin e Kosovës, tre palë…

ÇKA PO NDODH NË KULLAT TONA

Poezi nga: Kasam SHAQIRVELA * Atyre shqipfolësave që, me flamur…

MREKULLIA E MBIJETESËS SË NJË KOMBI pj.2

( Nga Atllantido-Pellazgët – tek Shqipetaro Arbërit e sotëm )…

Rroli i SHBA-ve në bombardimin e Jugosllavisë-Pjesa 2

Intervenimi humanitar i NATO-s, në rastin e konfliktit të Kosovës,…

“Jasharët” Epope e lavdishme e kombit tim

  Mendim për Jasharët a keni?Se kush janë a e…

Rroli i SHBA-së në bombardimin e Jugosllavisë- pjesa 1

Europa nuk do ishte sot, siç është, nëse s’do ishte…

Intensifikimi i bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Caqet e para të sulmuara në natën e parë të…

Uck

Lutfi coka/Poemë kushtuar UÇK UÇK Lavdia e Kosovës Krenaria e…

Përfshirja e NATO-s, në konfliktet në ish-Jugosllavi

NATO e formuar në Traktatin e Atlantikut Verior, më 4…

Shtypja dhe shkatërrimi i mbrojtjes ajrore serbe gjatë bombardimit dhe raketimit të NATO-s

Faza e parë e Operacionit Forcat Aleate, ishte shtypja dhe…

RACËS ARBËRORE

Bukuri e rrallë(racës arbërore)Bukuri e rrallëqë të josh…dhe kur flet…

Prof. Refik Hasani: Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë

Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë Prof. Refik…

TË VËRTETAT E PA THËNA NGA ELEFTHERIA MANDA NË :ÇAMËT MYSLIMANË TË EPIRIT (1923-2000)(¹)

AUTOR: FAHRI DAHRI Trajtimi historik për banorët e Thesproti-Çamërisë, është…

Letërsia Kombëtare: Hamit Taka: LE T’JU THEME

LE T’JU THEME Le t’ju them: i harruar prej zilisë,Le…

Letërsi Kombëtare: VATRAT TONA

NË VATRËN TIME Gacat e prushit i kam mbuluar me…

Thënje Kombëtare: ” Jam gjak pellazg prej Çamërie …

“Jam gjak pellazg prej Çamërie Shqiptar jam edhe në rrënoja…

Bazat ajrore të NATO-s që u përdorën gjatë bombardimit të Jugosllavisë

Në vitet 1908-1912, patriotët shqipëtarë e kishin orientuar Shqipërinë drejt…

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO Në përgjithësi është…

Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë Planin original të…

REPUBLIKA E ÇAMËRISË

Mision Çamëria shtatëzaninë e mori në Kosovë, shtatëzaninë e ndjeu…

DYMIJËVJEÇARI QË IKU NA SHPËRNDAU FILLIMMIJËVJEÇARI I TRETË KËRKON NDËRGJEGJESIM PËR TU RIMBLEDHUR

Të ecet hap pas hapi, me mend në kokë! Kohë…

Letërsi Kombëtare: Idajet Jahaj “Argjendarët e metaforës”

Lexim i librit të Idajet Jahaj, “Argjendarët e metaforës”. PËRQAFIM…

PORTRETE HERONJËSH: AFRIM K. ABAZI (07.06.1963 – 19.03.1982)

AFRIM K. ABAZI (07.06.1963 – 19.03.1982)

“Biznesi kriminal-Krimi i organizuar” ku avokatët e caktuar shërbejnë si ndërlidhës-ndërmjetësues në korrupsion, shit-blerje të drejtësisë, falsifikim dokumentesh etj

“Biznesi kriminal-Krimi i organizuar” ku avokatët e caktuar shërbejnë si…

Thënje kombëtare: Shtetit i duhet mençuria, përkushtimi dhe atdhedashuria.

“Shtetit nuk i duhet, as mosha, as gjinia, dhe as…

Wenn Wahrheiten auch von wissenschaftlichen Institutionen bezweifelt werden! – (AL) KUR TË VËRTETAVE U HIDHET DYSHIM EDHE NGA INSTITUCIONET SHKENCORE!

Hallo Professor Ashrefi!. (Ein Abkommen mit Besorgnis angesichts der Täuschung…

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR – DER SONG DES MURALDREAM

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR ( Poetit, Atdhe Geci )…

Të mendojmë dhe veprojmë shqip!

/Të mendojmë dhe veprojmë shqip Të vërtetat për pushtuesin flasin…

Dielli nuk më nxeh!?

Dielli mё nuk nxeh Te gjithёve na prek jeta,na prek…

SHPËTIMI I HEBRENJVE DHE USHTARËVE ITALIANË GJATË LUFTËS II BOTËRORE

Një paraqitje në Tv RTSh2 më 30 Janar 2021 ku…

LIGJI GREK 2636/1940 NUK KA LIDHJE ME ARVANITËT VENDAS MUSLIMANË

Pjesa jugore e Shqipërisë së Poshtme thërritet nga shqiptarët me…

Mjekrra stoli per mendjen

Mjekrra Na ishte njëherë Në kohë të vjetra Për burra…

LETËR NGA PELLAZGJIA: Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë!

Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë! Ne pellazgët…

Brahim AVDYLI: AUREOLA E DRITËS APO FANTOMA E ERRËSIRËS[1]

Ndërsa të gjithë popujt e tjerë, të cilët kanë synime…

Lista e "Binomit të Shpresës"

Lista e “Binomit të Shpresës”! E kam theksuar disa herë…

Dëshirë,dhimbje urrejtje!

Dëshirë,Dhimbje,Urrejtje! (Poemë) Dal nga shtëpia Me plot gëzim, Të vrojtoj…

LETËR E HAPUR KRYEGJYQTARIT TË GJYKATËS SPECIALE PËR KOSOVËN NË HAGË, ZOTIT NIKOLA GIJU

Zotit NIKOLA GIJU, Kryetari Gjykatës Speciale etnike për Kosovën në…

 

Shperndaje ne