Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Cikel me poezi/Lutfi coka

Rinisë sonë (Cikël me poezi) Rini e këtij vendi, Të…

ANTONIO BELLUSHI, NGJITJA NË MAJË E NJË ARBËRESHI

Arbërit e jugut dhe mesit të Gadishullit Ilirik filluan zhvendosjen…

Bahkimin e kombit e kerkon Koha!

BASHKIMIN E KOMBIT E E KERKON KOHA! Bashkim! – po…

Djepi i qytetërimit europian është kultura pellazge ilire.

“Pellazget kane folur nje gjuhe te ndryshme nga ajo greke”…

EPOKA E ART E ARBËRIT

  Një ushtri e përbër prej 30.mij trupash osman,në krye…

Kush po shkruan historinë

 Kush e shkruan historinë? Jetojmë në një kohë të vёshtirë…

Ju na sollet lirine,ne ju shkruajme historine

Ju na sollët lirinë,ne ju shkruajmë Historinë Kosovë me rrenjё…

Reagim: Pal Islam Idrizi – Të turqizuarit, me ndihmën e politikës turke, kan pushtuar përmes fesë vëndin tim…

Miq të dashur e të nderuar bashkëatdhetarë,lexues të kësaj faqëje…

SIMBOLIKA E SHKRIMEVE TË THOTIT DHE KRIJIMI I FEVE TË TJERA (V)

SIMBOLIKA E SHKRIMEVE TË THOTIT DHE KRIJIMI I FEVE TË…

APOLOGJIA DHE CINIZMI I NJË AMBASADORI 

APOLOGJIA DHE CINIZMI I NJË AMBASADORI  Duhej të dilte çështja e Krimesë që ambasadori…

Politika e shteti ?Lutfi Coka

Politika e shteti Ekonomi politike Njё plagё nё kraharuer, Nё…

Kryekapedani Gjergj Kastrioti, me ushtaret e tij…

-Të friksuar nga çka kishin përjetuar fisi Rasha (sërbët), pengesën…

Lutfi Coka/Mendo dhe vepro shqip!

Mendo dhe vepro shqip Të vërtetat për pushtuesin flasin shqip…

MBI ORIGJINËN E SHQIPTARËVE

MBI ORIGJINËN E SHQIPTARËVE (DISA MENDIME KRITIKE MBI LIBRIN “HISTORIA…

Vdes koka gjeniale e kombit shqiptar Dr. Moikom Zeqo, i qofte i lehte dheu i Shqiperise Etnike

Sot në moshën 71 vjeqare vdes koka gjeniale e kombit…

Shqipëtar!

Shqipëtar/e Kush la emër, kush na mban të gjallë, kush,n’çdo…

Vojsava Tripalda gjak i pastër arbëror

Vojsava (Vjosa) Tripalda, e ëma e Gjergj Kastriotit, ishte gjak…

BESLDHJA SHQIPTARE E LEZHES

…të tjerat që pasuan më pas,përveç kuvendit të dytë të…

Kush ishin Dardanët?

Mëso historinë e lashtë kombëtare shqiptare! Videoja më poshtë, përmbledhe…

Lutfi coka/Politikanë apo,matrapaz në politikë

Lutfi coka/Politikanë apo, matrapaz në politikë Shumë shtete Shumë perandorë…

SIMBOLIKA E SHKRIMEVE TË THOTIT DHE KRIJIMI I FEVE TË TJERA (IV)

SIMBOLIKA E SHKRIMEVE TË THOTIT DHE KRIJIMI I FEVE TË…

Per ju Gazetarë

LUTFI COKA/PËR JU GAZETARË!? Fjala gjuan,këtë mos t’a harrojmë edhe…

Shkatrrim i planifikuar i vendit tim.

Shkatërrim i planifikuar! Nëse do ta prishësh një popull ose…

LIDHJA E PRIZRENIT DHE JUSTINIANI I MADH

LIDHJA E PRIZRENIT DHE JUSTINIANI I MADH      (Justiniani: Mbrojtësi…

Sa e vjetër është gjuha shqipe dhe pse?

Çdo kureshtar nuk do donte të humbte rastin me lexuar…

Vëllim me poezi për virusin

Lutfi coka/”Vëllim me pozi për virusin e ri” Për ju…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- TROKITJE SHQIPTARE

…për  Çamëri emrin e kem luftë dhe Pirro Gjergj Kastriot…

O, ju të sëmur -imam,hoxhallarë- apo çfarë dreqin jeni, juve servil të armiqve!

Para disa viteve, flitej për ndryshim të historisë, kërkes që…

Heroi i Kosoves Halit Coka

Vdekja ёshtё e bukur,kur i dhurohet lirisёJETA PA  LIRI NUK  VLEN Halit  Coka ,”Hero i Kosovёs”…

GJUHA SIMBOLIKE SHQIPE  DHE GJUHËT E TJERA KONVERTUALE (I)

–“Historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet vetëm atëherë kur do të marrin pjesë në shkrim shqiptarët”   Maximilian Lambertz  Sa për të njoftuar publikun tonë lexues, po ua…

Ismail Qemali: Djallëzi tipike e korbave të zinj!

PSE DUAN T’A PRISHIN TEATRIN?  (E kanë me godinën, apo…

Marrëzitë që tentojnë ta sundojnë botën!

Nga Azia, në hyrje për në Konstadinopojës ( Stamboll), aty…

Injorantët dhe mashtruesit që synojnë ta sundojnë botën!

Jo mor jo,nuk do heshtë. Gjithë arsenalin,energjinë, në dispozicion,kundër njëritjetrit,nga…

Trojet e Arbërit

Në emër timin,e t’gjithë familjes,në emër të gjithë bashkatdhetarëve mërgimtarë,një…

Tolerancë! Ndaj kujt?

Të zinjtë e kombit (kokëkrisurit) Përse,përse na detyroni, t’kthejmë kokën…

Pushtim i butë i vendit tim!

Pushtim i ëmbël i vendit tim! Askush nga kontinenti i…

PLISI

Të bardhë kemi plisin,siç kemi historinë,t’bardhë kemi-jemi edhe në zemër.…

Bashkë ,kujtom e nderojmë, betejen e lavdishme!

Bashkë ,kujtom e nderojmë, betejen e lavdishme! Krujë,Pranverën e vitit…

Letërsi Kombëtare: “Vallja e Fitores”

“Vallja e Fitores” Ehë,q’dhimbje, gjoksi mu qa, gufonë, e si,si…

Shën Gjergji në kujtesën e vrarë të Kombit tonë në Luginë të Preshevës

Lugina e Preshevës, në shumicën e vendbanimeve të saj, e…

Nikolla Tesla, nderi i kombit shqiptar – Nikola Tesla, a legacy of the Albanian nation

        Nisur nga emri i tij, Nikolla Tesla…

o arbanitë! o epirotë!

Kështu i th’rriste -kryezoti-,Gjergj Kastrioti, në fjalimet e tija, arbënorët:…

LETËRSI KOMBËTARE: NË VISET E ÇAMËRISË

NË VISET E ÇAMËRISË Te këto vise të arta, nuk…

HIMARA-ÇAMËRIA DHE HELENIZIMI

HIMARA-ÇAMËRIA DHE HELENIZIMI        Himara, Kimerët dhe Çamëria        …

NJË VËMËNDJE PËR GJUHËN E FOLUR TË SHQIPTARËVE TË ÇAMËRISË

NJË VËMËNDJE PËR GJUHËN E FOLUR TË SHQIPTARËVE TË ÇAMËRISË…

Thënje Kombëtare: John Newport

Kalorësi anglez, i quajtur John Newport, i cili veproi si…

Letërsi Kombëtare: Pal Islam Idrizi : “Republikë kushtetut ja me hatër ja me luftë”

-Kosova Republikë- – “Republikë kushtetut ja me hatër ja me…

Gjuha shqipe, gjuhë e njerëzve hynorë dhe e tokës hynore

GJUHA SHQIPE                    Përmbi za q’lshon bylbyli      …

PIRI, EPIRI, GJERGJ KASTRIOTI PRIJËSI I ALBANIAS DHE EPIRIT

Piri ishte një qytezë malore që nga lashtësia e tej…

Tmerri qe ka kalpuar kombin tim

Po të ishim një, siç duhet të jemi (është edhe…

 

Shperndaje ne